M80-4052042
Harwin Inc.
Product No:
M80-4052042
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
User Guide
Insulation Height 0.204" (5.17mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 800V
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 12.0µin (0.30µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Connector Type Receptacle
Contact Material Beryllium Copper
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Features Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, General Purpose, Military
Number of Positions 20
Termination Solder
Fastening Type Screw Lock
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 137.8µin (3.50µm)
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Shape Circular
Series Datamate J-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.3mm, 7.55mm