M80-6812045
Harwin Inc.
Product No:
M80-6812045
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD SMD
User Guide
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 120V
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 12.0µin (0.30µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Connector Type Receptacle
Contact Material Beryllium Copper
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, General Purpose, Military
Number of Positions 20
Termination Solder
Fastening Type Locking Ramp
Mounting Type Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post 12.0µin (0.30µm)
Insulation Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Shape Circular
Series Datamate L-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.85mm, 8.45mm