M83723/75W24616
Conesys
Product No:
M83723/75W24616
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN PLUG FMALE 61POS CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 600VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7.5A
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 24-61
Mfr Conesys
Connector Type Plug, Female Sockets
Features -
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 175°C