MA0201XF102K250
Meritek
Product No:
MA0201XF102K250
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP CER 1000PF 25V X5R 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient X5R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series MA
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) -
Mfr Meritek
Capacitance 1000 pF