MA0805CGR56B500
Meritek
Product No:
MA0805CGR56B500
Description:
CAP CER 0.56PF 50V C0G/NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
Series MA
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) -
Mfr Meritek
Capacitance 0.56 pF