Home / Ceramic Capacitors / MAASA105CD7105KFCA01
minImg
MAASA105CD7105KFCA01
Taiyo Yuden
Product No:
MAASA105CD7105KFCA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 1UF 4V X7T 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X7T
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series MAAS
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 1 µF