MAL205057682E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL205057682E3
Description:
CAP ALUM 6800UF 40V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.165" (55.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing 0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated 40 V
Ripple Current @ Low Frequency 4.7 A @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 36mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Series 050 PED-PW
Package / Case Radial, Can - 4 Lead
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 6800 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 27 mOhms