MAL205157473E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL205157473E3
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 40V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.134" (105.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated 40 V
Ripple Current @ Low Frequency 10.4 A @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
Series 051 PEC-PW
Package / Case Radial, Can - 5 Lead
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 47000 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 17 mOhms