MAL205253151E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL205253151E3
Description:
CAP ALUM 150UF 250V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated 250 V
Ripple Current @ Low Frequency 800 mA @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.1Ohm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Series 052 PED-PW
Package / Case Radial, Can - 3 Lead
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 150 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 850 mOhms