MAL210422152E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL210422152E3
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.280" (108.70mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.504" (12.80mm)
Voltage - Rated 200 V
Ripple Current @ Low Frequency 4.6 A @ 100 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 95mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series 104 PHL-ST
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1500 µF
Package Bulk
Impedance 59 mOhms