MAL211944472E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL211944472E3
Description:
CAP ALUM 4700UF 10V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +50%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.7 A @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.827" Dia (21.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 125°C
Series 119 AHT-DIN
Package / Case Axial, Can
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 4700 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 90 mOhms