MAL215767121E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL215767121E3
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.1 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Series 157 PUM-SI
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 120 µF
Package Bulk
Impedance 885 mOhms