MAL225031122E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL225031122E3
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Audio, Automotive
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.672 A @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Series 250 RMI-V
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.2 A @ 100 kHz
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1200 µF
Package Box
Impedance 27 mOhms