MC68332GCAG25
NXP USA Inc.
Product No:
MC68332GCAG25
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
144-LQFP (20x20)
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
User Guide
Core Processor CPU32
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 25MHz
Program Memory Type ROMless
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 15
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series M683xx
Package / Case 144-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Program Memory Size -
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V