Home / Ceramic Capacitors / MCASQ45MSB7474KTNA1J
minImg
MCASQ45MSB7474KTNA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCASQ45MSB7474KTNA1J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series MCAS
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 0.47 µF