Home / Ceramic Capacitors / MCAST105SB7223KFNA1J
minImg
MCAST105SB7223KFNA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCAST105SB7223KFNA1J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series MCAS
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 0.022 µF