MCF-25JR-1K2
YAGEO
Product No:
MCF-25JR-1K2
Manufacturer:
YAGEO
Package:
MELF
Description:
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W MELF
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Carbon Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient 0/ -350ppm/°C
Size / Dimension 0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package MELF
Resistance 1.2 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W