MCF5272VM66
Freescale Semiconductor
Product No:
MCF5272VM66
Package:
196-LBGA (15x15)
Description:
IC MCU 32BIT 16KB ROM 196MAPBGA
User Guide
Core Processor Coldfire V2
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 66MHz
Program Memory Type ROM
RAM Size 1K x 32
Number of I/O 32
Peripherals DMA, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 196-LBGA (15x15)
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series MCF527x
Package / Case 196-LBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Freescale Semiconductor
Connectivity EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 16KB (4K x 32)
Data Converters -
Package Bulk
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V