MCKK1608TR24MN
Taiyo Yuden
Product No:
MCKK1608TR24MN
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 240NH 2.6A 38 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.8A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 38mOhm Max
Inductance 240 nH