MCR10EZPJ562
Rohm Semiconductor
Product No:
MCR10EZPJ562
Description:
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/8W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
Resistance 5.6 kOhms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W