MCRL0045500R0KHB00
Vishay Huntington Electric Inc.
Product No:
MCRL0045500R0KHB00
Description:
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 45W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.750" (19.05mm)
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient -
Size / Dimension 1.875" L x 0.750" W (47.63mm x 19.05mm)
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 500 Ohms
Power (Watts) 45W
Series MCR
Package / Case Module
Coating, Housing Type Aluminum
Mfr Vishay Huntington Electric Inc.
Features Flame Proof, Safety
Failure Rate -
Package Bulk
Lead Style Quick Connects, 0.188" (4.78mm)