ME90A2403N01
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Product No:
ME90A2403N01
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications Medical
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CE
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 5.91" L x 2.58" W x 1.34" H (150.0mm x 65.5mm x 34.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 3.75A
Power (Watts) 90 W
Series ME90 (90W)
No Load Power Consumption 210mW (Max)
Cord Length 59" (1.50m)
Region Utilized International
Efficiency Level VI
Voltage - Output 24V
Mfr SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC