MF-RM016/240-2
Bourns Inc.
Product No:
MF-RM016/240-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 240V 160MA RADIAL
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Voltage - Max 240V (265V Int)
Current - Hold (Ih) (Max) 160 mA
Height - Seated (Max) 0.543" (13.80mm)
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 2 A
Lead Spacing 0.114" (2.90mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.390" Dia x 0.150" T (9.90mm x 3.80mm)
Product Status Active
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 7.8 Ohms
Ratings -
Series Multifuse®, MF-RM
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 2.5 Ohms
Mfr Bourns Inc.
Current - Trip (It) 370 mA