MFLS250-2358
Bel Power Solutions
Product No:
MFLS250-2358
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
AC/DC CONVERTER 58V 249W
Product Status Active
Efficiency 94%
Mfr Bel Power Solutions
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.38 kV
Voltage - Output 5 -
Approval Agency CB, CE, CSA, NEMKO, UL
Minimum Load Required -
Voltage - Output 1 58V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.50" L x 2.50" W x 1.57" H (114.3mm x 63.5mm x 39.9mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 6 A
Power (Watts) 249W (348W Forced Air)
Series FLS250 (250W)