Home / DC DC Converters / MGJ1D121905MPC-R13
minImg
MGJ1D121905MPC-R13
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
MGJ1D121905MPC-R13
Description:
DC DC CONVERTER 19V -5V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Isolation 5.2 kV
Voltage - Output 1 19V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.78" L x 0.59" W x 0.17" H (19.7mm x 15.0mm x 4.4mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 42mA, 42mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 10.8V
Power (Watts) 1 W
Series MGJ1 (1W)
Type Isolated Module
Package / Case 8-SMD Module
Efficiency 72%