MGN2A-E-AC240
Omron Automation and Safety
Product No:
MGN2A-E-AC240
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 240V
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 80°C
Switching Voltage 600VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 40 mA
Coil Resistance 1.17 kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage -
Product Status Obsolete
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Relay Type General Purpose
Series MGN
Operate Time 30 ms
Coil Voltage 240VAC
Mfr Omron Automation and Safety
Contact Material -
Must Operate Voltage 204 VAC