Home / Fixed Inductors / MHQ0402PSA2N7ST000
minImg
MHQ0402PSA2N7ST000
TDK Corporation
Product No:
MHQ0402PSA2N7ST000
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
FIXED IND 2.7NH 300MA 400MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 10 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)
Current Rating (Amps) 300 mA
Tolerance ±0.3nH
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Product Status Active
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Ratings -
Inductance 2.7 nH
Series MHQ-PSA
Type Multilayer
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Frequency - Self Resonant 8GHz