Home / Fixed Inductors / MHQ0603P16NJT000
minImg
MHQ0603P16NJT000
TDK Corporation
Product No:
MHQ0603P16NJT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
FIXED IND 16NH 180MA 1.7 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 16 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 180 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.7Ohm Max
Inductance 16 nH
Series MHQ-P
Type Multilayer
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Frequency - Self Resonant 2.5GHz