Home / Fixed Inductors / MHQ1005P6N2BT000
minImg
MHQ1005P6N2BT000
TDK Corporation
Product No:
MHQ1005P6N2BT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED IND 6.2NH 700MA 130MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Inductance 6.2 nH
Series MHQ-P
Type Multilayer
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 4GHz