MIC29151-12BU
Microchip Technology
Product No:
MIC29151-12BU
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TO-263-5
Description:
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO263-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 26V
Output Type Fixed
PSRR -
Current - Output 1.5A
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-263-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Package Bulk
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1.5A