MIC37151-3.3BR
Microchip Technology
Product No:
MIC37151-3.3BR
Package:
S-PAK-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A SPAK-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
PSRR -
Current - Output 1.5A
Number of Regulators 1
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package S-PAK-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SPak-5 (5 Leads + Tab)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Package Bulk
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A