MIC5211-1.8/3.3BM6-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5211-1.8/3.3BM6-TR
Package:
SOT-23-6
Description:
IC REG LINEAR 1.8V/3.3V SOT23-6
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 450 µA
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
PSRR -
Current - Output 80mA, 80mA
Number of Regulators 2
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 1.2 mA
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package SOT-23-6
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-6
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V, 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 50mA, 0.5V @ 50mA