MIC5281-3.3YMME
Microchip Technology
Product No:
MIC5281-3.3YMME
Package:
8-MSOP-EP
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 25MA 8MSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 11 µA
Voltage - Input (Max) 120V
Output Type Fixed
PSRR 90dB (20kHz ~ 2MHz)
Current - Output 25mA
Number of Regulators 1
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-MSOP-EP
Control Features -
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Package Tube
Voltage Dropout (Max) 3V @ 25mA