MIC5303-2.1YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5303-2.1YMT-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
4-TMLF® (1.2x1.6)
Description:
IC REG LINEAR 2.1V 300MA 4TMLF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
PSRR 65dB ~ 42dB (1kHz ~ 20kHz)
Current - Output 300mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 4-TMLF® (1.2x1.6)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 4-VFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.1V
Package Tape & Reel (TR)
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 300mA