MK2PN-I-AC24
Omron Automation and Safety
Product No:
MK2PN-I-AC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Switching Voltage 250VAC, 250VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal)
Coil Current 88 mA
Coil Resistance 68 Ohms
Mounting Type Socketable
Must Release Voltage 7.2 VAC
Product Status Obsolete
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series MK
Operate Time 20 ms
Coil Voltage 24VAC
Mfr Omron Automation and Safety
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 19.2 VAC