MKP1839051631
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839051631
Description:
CAP FILM 51PF 1% 630VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Termination PC Pins
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP1839
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 51 pF