Home / Film Capacitors / MKP1839422124HQ
minImg
MKP1839422124HQ
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839422124HQ
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 1.25KVDC AXL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.453" Dia x 1.240" L (11.50mm x 31.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP1839 HQ
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 425V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.22 µF