Home / Film Capacitors / MKP1847C550275P2
minImg
MKP1847C550275P2
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1847C550275P2
Description:
MKP 5F 10% 275VAC PITCH 37,5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP1847C
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 275V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 5 µF