Home / Film Capacitors / MKP383215200JF02W0
minImg
MKP383215200JF02W0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383215200JF02W0
Description:
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP383
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 700V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1500 pF