Home / Film Capacitors / MKP385547040JPP2T0
minImg
MKP385547040JPP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385547040JPP2T0
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 400VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.634" L x 0.709" W (41.50mm x 18.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP385
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 4.7 µF