Home / Film Capacitors / MKP386M533125YT1
minImg
MKP386M533125YT1
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP386M533125YT1
Description:
CAP FILM 3.3UF 5% 1.25KVDC SCREW
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Snubber
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±5%
Termination Screw Terminals
Lead Spacing 0.992" (25.20mm)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.283" L x 1.181" W (58.00mm x 30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 4 mOhms
Ratings -
Series MKP386M
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 550V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 3.3 µF