Home / Film Capacitors / MKP4J021502C00KSSD
minImg
MKP4J021502C00KSSD
WIMA
Product No:
MKP4J021502C00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKP 4 0.015 F 630 VDC 4X9X10 PCM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP 4
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 280V
Mfr WIMA
Capacitance 0.015 µF