MKT1817247256F
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKT1817247256F
Description:
CAP FILM 4700PF 20% 250VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKT1817
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 4700 pF