Home / Fixed Inductors / MLG0603P1N2BT000
minImg
MLG0603P1N2BT000
TDK Corporation
Product No:
MLG0603P1N2BT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
FIXED IND 1.2NH 800MA 80MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 14 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 800 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 80mOhm Max
Inductance 1.2 nH
Series MLG-P
Type Multilayer
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Frequency - Self Resonant 10GHz