MLG0603Q1N2S
TDK Corporation
Product No:
MLG0603Q1N2S
Manufacturer:
TDK Corporation
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
FIXED IND 1.2NH 550MA 150MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 5 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 550 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Inductance 1.2 nH
Series MLG-Q
Type Multilayer
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Frequency - Self Resonant 10GHz