Home / Fixed Inductors / MLP2520H2R2MT0S1
minImg
MLP2520H2R2MT0S1
TDK Corporation
Product No:
MLP2520H2R2MT0S1
Manufacturer:
TDK Corporation
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.3A 117MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 117mOhm Max
Inductance 2.2 µH