MLP662M050EA0D
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MLP662M050EA0D
Description:
CAP ALUM 6600UF 20% 50V FLATPACK
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 5.2 A @ 120 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 62mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series MLP
Package / Case FlatPack, Tabbed
Ripple Current @ High Frequency 6.1 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 6600 µF