MOS3CT631R241J
KOA Speer Electronics, Inc.
Product No:
MOS3CT631R241J
Package:
Axial
Description:
RES 240 OHM 5% 3W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Composition Metal Oxide Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Size / Dimension 0.236" Dia x 0.610" L (6.00mm x 15.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 240 Ohms
Power (Watts) 3W