MOV20V140Y-AP
Eaton - Electronics Division
Product No:
MOV20V140Y-AP
Description:
VARISTOR 140 VAC 20MM DISC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 198 V
Capacitance @ Frequency 1800 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Varistor Voltage (Max) 242 V
Series MOV
Energy 100J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Eaton - Electronics Division
Maximum AC Volts 140 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Box (TB)
Maximum DC Volts 180 V