Home / Varistors, MOVs / MOVHE14V420Y-AP
minImg
MOVHE14V420Y-AP
Eaton - Electronics Division
Product No:
MOVHE14V420Y-AP
Description:
VARISTOR 420 VAC HE 14MM DISC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 612 V
Capacitance @ Frequency 290 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 680 V
Varistor Voltage (Max) 748 V
Series MOVHE
Energy 200J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Eaton - Electronics Division
Maximum AC Volts 420 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Box (TB)
Maximum DC Volts 560 V